Salzburg
Rakousko » Środkowa Austria Salzburg - miasto Mozarta, perła światowej kultury - tak inaczej określa się to bajkowe miasto położone w Alpach, w północno-zachodniej Austrii. Salzburg jest magicznym miejscem, które przyciąga turystów z całego świata. Malownicze położenie, zabytki, specyficzna atmosfera i wszechobecny duch Wolfganga Amadeusza Mozarta tworzą niepowtarzalny klimat tego alpejskiego miasta.
Jednak Salzburg to nie tylko Mozart. To przede wszystkim piękne miasto pełne kościołów, pałaców, klasztorów i kamienic na najwyższym poziomie artystycznym z różnych epok. Podziwiając tą różnorodność i mnogość zbytków nie dziwi fakt, że Stare Miasto zostało wpisane w 1996 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia

150-tysięczny Salzburg jest stolicą regionu Austrii o tej samej nazwie. Leży nad rzeką Salzah, która dzieli miasto na część historyczną i tą bardziej współczesną.
Szacuje się, że początki osadnictwa na terenach dzisiejszego Salzburga i Ziemi Salzburskiej przypadają na okres paleolitu (ok. 50.000 lat p.n.e.). Później w miejscu, w którym stoi dzisiaj Salzburg, zamieszkali Celtowie, następnie Rzymianie, a potem barbarzyńscy Bajuwarowie. Celtowie zapoczątkowali wydobycie soli na tych terenach. Fakt ten znalazł wyraz w nazwie miasta i landu, która oznacza po prostu „Solnogród”.
Za założyciela obecnego miasta uważa się biskupa Wormacji - Ruperta, który w 696 roku przybył pod wzgórze Mönchsberg nad rzeką Salzach i stworzył tu klasztor. Pod koniec VIII wieku, za sprawą cesarza Karola Wielkiego, Salzburg został podniesiony do rangi arcybiskupstwa. Od tej pory arcybiskupi władali tą ziemią przez tysiąc lat, uzyskując po drodze również tytuł książąt.
Największy rozkwit miasto przeżywało pod koniec XVI i na początku XVII wieku. Wtedy powstały wspaniałe budynki, w modnym wówczas stylu barokowym, kościoły i rezydencje. Arcybiskupi - książęta sprowadzali do miasta najwspanialszych architektów europejskich.
Do upadku Salzburga przyczynił się Napoleon, który wkroczył do księstwa w 1800 roku, a w trzy lata później je zsekularyzował. Po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku miasto weszło ostatecznie w skład Cesarstwa Austro-Węgierskiego.

Architektura i zabytki

Najbardziej dostojną i najpotężniejszą budowlą miasta jest, górująca ponad Starówką, na wzgórzu Mönchsberg (góra Mnisza) twierdza Hohensalzburg (Wysoki Salzburg) - symbol i znak rozpoznawczy Salzburga a jednocześnie największa, zachowana twierdza w Europie. Z zamkowego wzgórza do miasta można zjechać kolejką linowo-szynową, której powstanie datuje się na koniec XIX wieku ubiegłego stulecia. Kolejka zawiezie nas prawie bezpośrednio na Kapitelplatz (Plac Główny) a stamtąd przejdziemy na...
Přidejte hodnocení letoviska: Salzburg
Poloha
autem
z letiště
doprava
cesty
Zábava
kluby
noční život
gastronomie
možnost sport
pro děti
pro dospělé
promenáda
Ostatní
zdravotnictví
obchody galérie
bankomaty
památky
atrakce
čistota
bezpečnost
pláž
Všeobecný dojem
Všeobecný dojem
Jiné
Zda byste doporučil(a) toto letovisko
Komu byste doporučil(a toto letovisko *


Zda stav na místě byl shodný s popisem
Druh zájezdu
Věk
Pohlaví
Termín odjezdu
Klady (nepovinné pole)
Vady (nepovinné pole)
Jméno 1 *
Příjmení 1 *
E-mail 1,2 *
Potvrďte e-mail 1,2 *
Místo pobytu *
. *
* - povinné pole
1. Jméno bude uvedeno u Vašeho hodnocení. Příjmení a e-mail nebudou zveřejněny.
2. V případě uvedení chybné e-mailové adresy, majitel portálu nebere na sebe odpovědnost v případě, že e-mail se slevovým kódem nebude doručen adresátovi.
pošlete
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl