Dolna Austria

Rakousko
Dolna Austria to największy i najbardziej zaludniony austriacki kraj związkowy. Osią regionu jest malowniczy Dunaj i jego słynąca z winnic dolina. Na północy znajduje się granitowy masyw Szumawy, na południe zaś rozciągają się Alpy. Dolna Austria to tereny bardzo atrakcyjne, zachwycające krajobrazami, pełne zabytków i miejsc wartych odwiedzenia w czasie letniego urlopu. Górskie miasteczka nadają się natomiast na zimowy wyjazd na narty. Last minute oraz first minute w Dolnej Austrii to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu.

Historia

Tereny Dolnej Austrii zamieszkane były od starożytności. Mieli tu swoje osady m.in. Celtowie, zakładali miasta Rzymianie, w X i XI w. wieku zaś narodziło się państwo austriackie. Ziemie te były świadkami najważniejszych wydarzeń historii kraju, a Wiedeń przez stulecia był jednym z najważniejszych miast Europy.

St.Pölten

Historia stolicy Dolnej Austrii, Sankt Pölten sięga starożytności. Miasto powstało w miejsce rzymskiego Aelium Cetium i jako pierwsze w Austrii otrzymało prawa miejskie. St. Pölten zachwyca swoją barokową architekturą, można jednak odnaleźć również starsze zabytki oraz wiele nowoczesnych budowli. Spośród najważniejszych pomników przeszłości należy wymienić XVIII-wieczny kościół franciszkański, katedrę, synagogę, secesyjny budynek Stöhr Haus oraz Kolumnę Trójcy Św.

Region Wiednia

Enklawę wewnątrz Dolnej Austrii stanowi posiadający własną jednostkę administracyjną Wiedeń. Jest to jedna z najchętniej odwiedzanych przez Polaków europejskich stolic. Zachwyca jej architektura oraz niepowtarzalna atmosfera. Można tu podziwiać zabytki z niemal każdego okresu historii. Starówka - Innere Stadt stanowi zwarty obszar, przylegający do kanału Dunaju i otoczony reprezentacyjną ulicą miasta - powstałą w miejsce murów miejskich Ringstrasse. Sercem dzielnicy jest Stephansdom - katedra Św. Szczepana. Najstarsze fragmenty świątyni pochodzą z XIII w., jednak w bryle dominuje styl późnogotycki. Innym ciekawym obiektem jest Hofburg - barokowo-klasycystyczny pałac austriackich monarchów. Poza tym znajdują się tu m.in. XIX-wieczna synagoga, jeden z najsłynniejszych niemieckojęzycznych teatrów, barokowa Kolumna Morowa Św. Trójcy oraz wiele innych. Spacer po zabytkowym centrum trzeba koniecznie urozmaicić wizytą w jednej z eleganckich wiedeńskich kawiarni oraz odwiedzinami najdroższych i najbardziej ekskluzywnych sklepów Wiednia. Można również udać się w rejs po Dunaju. Wśród najważniejszych stołecznych zabytków są też pałace, z których najbardziej znany - Schönbrunn, wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Ukažte celý popis

Warto Dolna Austriatakże przyjrzeć się najstarszemu w mieście romańskiemu kościołowi św. Ruprechta, neogotyckiemu ratuszowi, barokowemu kościołowi św. Karola czy neogotyckiemu kościołowi Wotywnemu. Nie można również ominąć Prateru - jednego z największych na świecie parków miejskich, słynącego z lunaparku. Wiedeń to także centrum kultury i sztuki. Działają tu liczne muzea i galerie oraz słynne na cały świat opera i filharmonia, co roku przyciągająca melomanów z całego świata koncertem noworocznym. W karnawale natomiast, atrakcją są liczne eleganckie wiedeńskie bale. Tuż za miastem rozpoczyna się Park Narodowy Donau Auen, gdzie ochroną objęte są rozlewiska rzeki z takimi gatunkami fauny i flory jak żółwie, orchidee czy winorośl. W pobliżu Wiednia położony jest Zamek Kreuzenstein, który zachwyca baśniową architekturą.

Kuchnia

Planując wakacje w Austrii lub krótki wypad do Wiednia, warto zapoznać się z kuchnią regionu. Eleganckie restauracje serwują tradycyjne austriackie potrawy, kawiarnie zaś pozwalają delektować się niezwykłym smakiem i aromatem kawy. Wyroby miejscowych cukierników, to prawdziwa rozkosz dla podniebienia. Trzeba również skosztować austriackich win, zwłaszcza Dolna Austriajeśli i podróżuje się po słynącym z winnic Weinvietel.

Sport i rozrywka

Ze względu na dobre warunki narciarskie, Austria słynie z miejsc będących rajem dla amatorów jazdy na dwóch deskach oraz osób pragnących zaznać ekstremalnych wrażeń uprawiając free ski. Austria to także raj dla osób uprawiających snowbord. Tutejsze trasy narciarskie, snowboardowe oraz snowparki są bardzo dobrze utrzymane. Wstęp na wyciągi możliwy jest po wykupieniu tzw. ski passów. Austriackie Alpy to dobry teren zarówno dla początkujących narciarzy, jak i dla doświadczonych fanów tego sportu. Popularne kurorty narciarskie to m.in. Semmering, Hochakar, St. Corona am Wechsel, Lunz am See - Maiszinken i in. Latem góry zachęcają do wspinaczki i wędrówek. Tereny Wiennerwaldu oraz dolina Dunaju to również doskonałe miejsce na wycieczki rowerowe.

Noclegi

Baza noclegowa Dolnej Austrii jest niezwykle urozmaicona. Można tu znaleźć zarówno luksusowe Dolna Austriahotele najwyższej klasy, oferujące eleganckie apartamenty oraz możliwość wykupienia opcji all inclusive, jak i skromne pokoje w schroniskach i miejsca na polach campingowych.

Zabytki

Pozostałością przeszłości są liczne i bardzo ciekawe zabytki. To tu rozpoczyna się „Via Imperalis” - „Droga Cesarska”, która jest szlakiem niezwykłych twierdz i zamków. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Dolina Wachau zachwyca architekturą benedyktyńskiego barokowego opactw w Melk oraz historią sięgającego średniowiecza klasztoru w Göttweig, którego historia sięga średniowiecza. Jednym z częściej odwiedzanych miast Dolnej Austrii jest Krems an der Donau. Ciekawe mieszczańskie zabudowania z dziedzińcami nadają miastu odrobinę włoski charakter. Warto przyjrzeć się również pozostałościom średniowiecznych murów obronnych oraz późnogotyckiemu kościołowi pijarów. W Dürnstein zaś znajdują się ruiny zamku, gdzie niegdyś przetrzymywano Ryszarda Lwie Serce. Innymi ciekawymi miejscami są Heidenreichstein z potężnym XV w. zamkiem Dolna Austriaobronnym, romantyczny zamek Franzensburg w miejscowości Laxenburg, klasztor cystersów w Lilienfeld, Schallaburg z renesansowym pałacem czy leżące na terenie Lasu Wiedeńskiego: opactwo Klosterneuburg i romantyczna XIX wieczna twierdza Greifenstein.
Perełką Dolnej Austrii jest też wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO kolej na przeł. Semmering.

Atrakcje turystyczne

Nie tylko zabytkami zachwyca Dolna Austria. Ciekawostki przyrodnicze i niezwykłe, urokliwe miejsca to skarby tej części kraju. Wśród porośniętych winoroślą łagodnych wzgórz regionu Weinviertel porozrzucane są malownicze wioski i romantyczne miasteczka. Tutejsze winnice dostarczają smacznych trunków, urocze Kellergassen (uliczki wzdłuż których rozlokowane są piwniczki na wino) tworzą niepowtarzalny klimat, a labirynty piwnic pod miastem Retz dostarczają niezapomnianych wrażeń. Przyjemnym regionem rekreacyjnym jest obszar Lasu Wiedeńskiego - niewielkiego pasma górskiego zlokalizowanego w pobliżu austriackiej stolicy. Również tam znajdują się liczne zabytki. Z kolei w pobliżu Mödling warto udać się do jaskini Hinterbrühl z największym podziemnym jeziorem Europy, po którym można pływać łódką. Tutejsze wody termalne dały początek popularnym uzdrowiskom, w tym słynnemu Baden (którego walory docenili już Rzymianie). Z letnisk słynie też Waldviertel - region, ze względu na walory krajobrazowe zwany „austriacką Kanadą”. Nieprzebyte lasy, stare góry, porozrzucane pomiędzy nimi jeziorka i szemrzące potoki to jego charakterystyczne cechy. Specyficzny mikroklimat sprzyjał rozwojowi turystyki - w XIX w. powstały tu liczne miejscowości wypoczynkowe, bardzo popularne za czasów monarchii. Sporo tu także zabytkowych klasztorów i zamków.

Pogoda

Na terenach Dolnej Austrii panuje klimat kontynentalny, z zauważalnymi wpływami klimatu atlantyckiego.

Wycieczki fakultatywne

Pobyt w Dolnej Austrii można połączyć z odwiedzinami w sąsiednich landach, gdzie również nie brakuje atrakcji.
Názory a vzpomínky
Objekty
Letoviska
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl