Środkowa Austria

Rakousko
Położone w Środkowej Austrii: Kraj Salzburski oraz północna Styria, są wspaniałymi regionami, nadającymi się zarówno na zimowy urlop jak i letni odpoczynek. Obszar Niskich Taurów i Alp Salzburskich to wymarzona kraina na wyjazd na narty. Jednak zachwyceni będą także amatorzy górskich wędrówek, jazdy na rowerze oraz, oczywiście, alpiniści. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy sportów wodnych oraz zwiedzania zabytków. Czy to korzystając z ofert last minute czy first minut, czy planując wyjazd na własną rękę - warto wybrać ten właśnie kierunek podróży.

Historia

Choć tereny dzisiaj należące do Kraju Salzburskiego są zamieszkiwane od najdawniejszych czasów, a przez długie lata były ważnym centrum gospodarczym i kulturalnym, należą do najmłodszych austriackich ziem. W skład monarchii habsburskiej weszły dopiero w 1816 r. Wcześniej stanowiły samodzielne księstwo rządzone przez arcybiskupa salzburskiego. Nieco inaczej układały się losy Styrii, która już w średniowieczu związała swoje losy z Austrią. Nazwa regionu pochodzi od hrabiowskiego rodu Steyr, którego ziemie zostały w 1180 r. uznane za księstwo Rzeszy. W 1192 r. przeszły w ręce Babenbergów, a w 1282 r. wraz z księstwem austriackim znalazły się pod panowaniem Habsburgów.

Salzburg

Wybudowany w miejsce rzymskiej osady Iuvavum Salzburg, jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miast Austrii. Jego walorami są zarówno niezwykłe położenie, jak i wspaniała architektura. To będące miejscem narodzin Mozarta miasto, zachwyca wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO starówkę. Ciekawostką jest najstarsza do dziś działająca kawiarnia w Europie Zachodniej - istniejąca od początku XVIII Café Tomaselli, w której bywali m.in. Wolfgang Amadeusz Mozart, Michael Haydn, Hugo von Hofmannsthal i Max Reinhardt.

Kuchnia

Przebywając regionie Salzburga należy koniecznie spróbować takich przysmaków jak Bauernkrapfen - będących lokalną specjalnością pączków, Kasnocken - kluseczek zapiekanych z serem, Kaspressknödelsuppe - bulionu z serowym plackiem, pieczeni jagnięcej z ziemniakami czy Salzburger Nockerl - tradycyjnego salzburskiego deseru, cenionego przez smakoszy z całego świata. Styria natomiast, słynie z różowego wina wytwarzanego z winogron Blauer Wildbachei, rosnących jedynie na zachodzie landu oraz oleju z pestek dyni.
Ukažte celý popis


Sport Środkowa Austriai rozrywka

Również w tym rejonie Austrii warunki naturalne oraz doskonała infrastruktura sprzyjają uprawianiu sportów zimowych. Dobrze utrzymane trasy narciarskie i snowboardowe, wyciągi, kolejki, snowparki oraz tory saneczkowe czy lodowiska, to tylko niektóre z obiektów zachęcających do spędzenia zimy w Środkowej Austrii. Ski passy wykupione w którymś z tutejszych ośrodków to prawdziwy bilet do raju dla amatorów aktywnego wypoczynku w niezwykłej scenerii. Najważniejsze kurorty narciarskie znajdują się m.in. w rejonach: Schladming, Dolina Gastein, Zell am See-Kaprun, Lungau, Tennengau, Lammertal - Dachstein West, Bad Mitterndorf/Tauplitzalm, Aflenz, Eisenerz, Spitala. Semmering.

Noclegi

Baza noclegowa Austrii jest bardzo zróżnicowana. Można tu znaleźć zarówno eleganckie apartamenty w luksusowych hotelach, jak i pokoje w przyjemnych, rodzinnych pensjonatach. Środkowa AustriaNa górskich wędrowców czekają schroniska i stacje alpinistyczne, a w lecie także pola campingowe.

Zabytki

Wśród najcenniejszych zabytków regionu są na pewno zabytki samego Salzburga (m.in. twierdza Hohensalzburg - jeden z największych zamków w Europie, klasztor św. Piotra w Salzburgu - najstarszy, do dziś istniejący, benedyktyński klasztor na terenie niemieckojęzycznym oraz niedaleki Pałac Klessheim). Cały region pełen jest zamków, klasztorów i pałaców, które zachwycają historią i architekturą.

Atrakcje turystyczne

Na pograniczu Salazburga, Styrii i Górnej Austrii leży przepiękna kraina górskich jezior - Salzkammergut. Obszar ten, o dużym znaczeniu historycznym i kulturowym, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako krajobraz kulturowy Hallstatt Dachstein Salzkammergut. Do położonego w Górnej Styrii sanktuarium Mariazell rokrocznie ściągają rzesze pielgrzymów. W regionie warto również zobaczyć jezioro Erlaufsee oraz odwiedzić park rozrywki „Kraina Drwali” na górze Bürgeralpe. Na kuracjuszy czekają słynące z leczniczych wód uzdrowiska: Alpen Therme Gastein, Felsen Therme Gastein, sanatorium Bad Vigaun.

Pogoda

Austria położona jest w strefie klimatu umiarkowanego, nieco zróżnicowanego w zależności od regionu. Na zachodzie widoczne są wpływy oceaniczne, na wschodzie klimatu kontynentalnego a od południa śródziemnomorskiego. W Alpach natomiast panuje klimat górski. Sezon narciarski to okres od grudnia do początku kwietnia, na lodowcach można jednak jeździć przez cały rok.

Wycieczki fakultatywne

Choć w środkowej Austrii nie brakuje atrakcji, wyjazd w ten region można połączyć z odwiedzinami innych ciekawych miejsc tego alpejskiego państwa. Warto zatrzymać się na kawie w Wiedniu lub przyjrzeć się imponującej trasie kolejowej na Semmering.
Názory a vzpomínky
Objekty
Letoviska
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl